Kuruluş : Celal Bayar Üniversitesi Akhisar Meslek Yüksekokulu Makine programı 2002-2003 eğitim öğretim yılından bu yana öğretimini sürdürmektedir.
Kazanılan Derece : Makine Teknikeri
Derecenin Düzeyi (Ön Lisans , Lisans, Yüksek Lisans, Doktora) : Önlisans
Kabul ve Kayıt Koşulları : Lise Diploması
Önceki Öğrenmenin (formal, in-formal, non-formal) Tanınması Hakkında Kurallar : Bölümümüzde öğreten merkezli eğitimden öğrenen merkezli eğitime geçilmiş, bağımsız hareket edebilen, eleştirel düşünebilen, uygulama becerisine sahip, öz değerlendirme yapabilen ve kendi öğrenme süreci üzerinde etkili olabilen bireylerin yetiştirilmesine önem verilmektedir.
Yeterlilik Koşulları ve Kuralları : Ulusal yeterlilik sistemi üç Bolonya süreci seviyesini içerebilir (ya da orta seviye yeterlilikleri) (örneğin kısa süreç olan ilk süreç). Bu seviyeler üniversitelere belirlli yeterlilikleri yapılandırmayı ve yeterlilik vasıtasıyla ilerlemek üzere düzenlemeye izin verir. Türkiye de yeterlilik zorunlulukları ve yönetmeliğe uygunluk YÖK tarafından belirlenir.
Program Profili : Makine donanım ve üretimi, makine devre sistemleri kullanarak, kontrol edilmesi diye tanımlayabiliriz. Sunulan eğitim programı, uzun yılların deneyim ile modern teknolojinin gereksinimleri bir araya getirilerek hazırlanmıştır. Geniş iş olanağı olan bu programda öğrenciler; elektriğin temel prensiplerini, elektrik donanımın montajını, bakım ve onarımını yapmayı, ölçü aletlerini kullanmayı, bilgisayar kullanmayı ve sanayide kullanılan CAD/ CAM ve benzeri programları kullanmayı, bilgisayarla elektrik devre şeması çizme ve okumayı, sanayi makinalarının bilgisayar ile, elektronik olarak nasıl kontrol edildiğini, gereğinde bakım ve onarımını yapabilmeyi, teknik rapor hazırlamayı, proje hazırlamayı, işletim masasında iş yerinin ve personelin iş güvenliğini sağlamayı öğrenmektedirler.
Mezunların İstihdam Profilleri (örneklerle) : Makine ile çalışan firmalar,
Üst Derece Programlarına Geçiş : Buradan mezun öğrencilerimiz DGS sınavları ile Makine ile alakalı, lisans programlarına geçiş yapabilmektedir.
Sınavlar, Ölçme ve Değerlendirme : Genel kural olarak değerlendirme ders başına 1 vize (%40) ve 1 final sınavı (%60) üzerinden yapılmaktadır. Çeşitli dersler ilave ödev veya ara sınav talep edebilir.
Mezuniyet Koşulları : En az 2,0 not ortalaması tutturmak, gereken kredi toplamını almak ve stajı tamamlamak.
Çalışma Şekli (Tam Zamanlı, e-öğrenme ) : Tam zamanlı
Adres ve İletişim Bilgileri (Program Başkanı, AKTS/DS Koordinatörü) : Devlet Karayolu Üzeri No:279 45210 Akhisar/MANİSA
Tel:02364126896 dahili: 116 IP Tel : 1546 Fax:02364137058
e-mail: mesut.abuska@bayar.edu.tr

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Emin MERTER AKTS Koordinatörü
Celal Bayar Üni. Akhisar Meslek Yüksekokulu
Devlet Karayolu Üzeri No:279 45210 Akhisar/MANİSA
Tel: 0 236 412 6896
emin.merter@bayar.edu.tr
Bölüm Olanakları : Uygulamalı dersler için 1 CAD-CAM laboratuarı, 1 teknik resim – çizim laboratuarı ve bilgisayar labaratuarı bulunmaktadır