Kuruluş : Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü olarak 1997 yılında kurulmuş olan bölümümüz 2010 yılında İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü olarak faaliyetini sürdürmeye devam etmektedir.
Kazanılan Derece : Filolog
Derecenin Düzeyi (Ön Lisans , Lisans, Yüksek Lisans, Doktora) : Lisans
Kabul ve Kayıt Koşulları : OSYM'nin yapmış olduğu sınav sonucunda öğrenciler bölüme yerleşmektedir.
Önceki Öğrenmenin (formal, in-formal, non-formal) Tanınması Hakkında Kurallar : Formal
Yeterlilik Koşulları ve Kuralları : CBU Yabancı Diller Bölümü'nün hazırladığı Muafiyet sınavını geçen öğrenciler doğrudan bölüme giriş yaparlar.
Program Profili : Bölümümüz, Lisans ve Yüksek Lisans derecelerinde öğrenci yetiştirirken, Ortaçağ Edebiyatı, Chaucer, Shakespeare'den Roman'a, Çağdaş İngiliz Tiyatrosu ve Şiiri'ne, Gotik Yazını, Eleştiri ve Edebiyat Teorilerine uzanan geniş bir ders profili sunmaktadır.
Mezunların İstihdam Profilleri (örneklerle) : İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunları için çeşitli kamu kuruluşlarında, yayınevleri, basın yayın kuruluşları, edebiyat ve kültür dergileri, gazeteler, medya kuruluşları ve uluslararası kuruluşlarda, Avrupa Topluluğu ile ilişkili kurum ve projelerde iş olanakları bulunmaktadır. Mezunlar, çeviri becerilerini geliştirerek çeşitli alanlarda yazılı-sözlü çevirmen olarak çalışabilirler. Turizm alanında da görev alabilirler. Formasyon sertifikası alarak kamu ve özel kuruluşlarda öğretmenlik yapabilirler. Bölüm mezunları akademik alanda (Yüksek Lisans ve Doktora düzeyinde) bilimsel çalışmalar yaparak yüksek öğretim kurumlarında görev alabilirler.
Üst Derece Programlarına Geçiş : Mezunlarımız Lisans Diplomaları ile Yüksek Lisans ve ardından Doktora Öğrenimleri başvurularında bulunabilirler.
Sınavlar, Ölçme ve Değerlendirme : Öğrenci başarısı her dönemde yapılan bir vize ve bir final sınavları ile belirlenir. Başarılı sayılabilmek için ise öğrenci 100 üzerinden 60 puan almak zorundadır. Puan ortalaması, vizenin %40'ı ile finalin %60'ı alınarak hesaplanır. Eğer final sınav puanı 100 üzerinden 60'ın altında ise öğrenci doğrudan dersin finalinden kalmış sayılır.
Mezuniyet Koşulları : Lisans Diploması, 4 yıl boyunca alınması gereken tüm derslerden başarılı olunması durumunda verilir. Bu ders toplamına Lisans Bitirme Tezi (Araştırma Projesi Dersi) dahildir. Bu dersi başarı ile tamamlamak için 100 üzerinden 60 puan almak gerekmektedir.
Çalışma Şekli (Tam Zamanlı, e-öğrenme ) : Tam zamanlı
Adres ve İletişim Bilgileri (Program Başkanı, AKTS/DS Koordinatörü) : Celal Bayar Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Muradiye Yağcılar Kampüsü
Manisa / Türkiye

Bölüm Başkanı: Doç. Dr. N. Sibel GUZEL

Bölüm Olanakları : Bölümümüzün tüm lisans ve yüksek lisans öğrencilerine açık olan özel bir kütüphanesi bulunmaktadır.